Canan Kaftancıoğlu beraat etti: ‘Suç işlemedim’

DUVAR- CHP İstanbul Vilayet Lideri Dr. Canan Kaftancıoğlu SaBıKa Holding broşürünün dağıtımı üzerine toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle açılan davadan beraat etti. Kaftancıoğlu hakkında 2 yıldan 6 yola kadar mahpus isteniyordu.

CHP Genel Merkezi’nde hazırlanan ve sokakta dağıtılan ‘SaBıKa Holding’ broşürlerine ait soruşturma kapsamında, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu geçen Aralık ayında savcılığa söz vermişti. Tabirin akabinde açılan davanın birinci duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya CHP’li milletvekilleri, CHP üyeleri ve çok sayıda kişi izledi.

‘HAKARET YOK’

Duruşmada kelam alan Kaftancıoğlu’nun avukatları Kaftancıoğlu’nun “Karapara, siyaset ve yargı öyküsünün anlatıldığı Sabıka Holding broşürlerimizi vatandaşlarımızla buluşturacak ve bir daha yaşanmasın diye daima birlikte çalışacağız. Gençler akıttığınız tere sağlık” tweetini okudu ve tweette rastgele bir hakaret bulunmadığını ve derhal beraat kararı verilmesini istedi.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Savcı da duruşmada mütalaasını okudu. Mütalaada özetle ‘Paylaşımın tenkit hakkı ve özgürlüğü kapsamını aşan Cumhurbaşkanının ve kamu vazifelisi olan Süleyman Soylu’nun onur, gurur ve saygınlığını zedeleyici nitelikte olduğu hakaret kabahatinin alenen işlendiği’ belirtilerek cezalandırılması istendi.

‘SUÇ İŞLEMEDİM’

Kaftancıoğlu’nun avukatları itiraz ederek Kaftancıoğlu’nun beraatini istedi. Son kelamı sorulan Kaftancıoğlu “suç işlemediğini biliyorum. Hakaret etme kastım hiç olmaz. Olağanda hakareti ayıp sayarım. CHP Vilayet Lideri olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz, bundan sonra da ettireceğiz. Beraatimi istiyorum” dedi.

BERAAT KARARI VERİLDİ

Mahkeme atılı kabahatlerin yasal ögelerinin oluşmadığını belirterek Kaftancıoğlu’nun beraatine karar verdi.
Duruşma çıkışı basın açıklaması yapan Kaftancıoğlu özetle şöyle konuştu:
“Bu memlekette sabah akşam, yatıp kalkıp halka vatandaşa hakaret edenler tekrar sabah akşam yatıyorlar ve kalkıyorlar bizlerin hakaret ettiğine dair davalar açıyorlar. Bizi mahkemelere getirmek zorunda bırakıyorlar. CHP olarak bizler, CHP İstanbul Vilayet Lideri olarak ben hiç kimseye hakaret etmeyiz. Hakaret bizim hem insani hem de parti kültürümüzde yoktur fakat CHP olarak bizler hakikati ve gerçeği söylemek durumda ve zorundayız.”

Basın açıklamasında konuşan eski CHP Genel Lideri Altan Öymen de “Bazıları için hakaret etmek günlük olay. Onlar hakkında dava açılmıyor. Hakaret olmayan sözlerden mana çıkarılarak davalar açılıyor” dedi. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise “Duruşmada ceza istemek zorunda kalan bir tez makamı vardı. Neden zira maalesef yargı yürütmenin saray iktidarının tahakkümü altında. Meselemiz partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Sıkıntımız kuvvetler ayrılığının olmayışı” diye konuştu.

‘HESABI SORULUR’

CHP Küme Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay da şu sözleri kullandı:

“Türkiye’de sarayın giyotini üzere çalışan savcılar ve yargıçlar olduğu üzere her şeye karşın sarayın baskına direnen yargıçların olduğunu görmem elbet bizi bir nebze de olsa rahatlatır. Daha dün Gazi’ye katılan bütün karınlara hakaret eden Cumhurbaşkanı bunu yanına kalacak zannetmesin. En berbat ihtimalle halkın divanında bunun hesabı Recep Tayyip Erdoğan’dan sorulacaktır. Bu savcılara de sesleniyorum. Hakaret arıyorsanız saraya ve Erdoğan’a bakacaksınız.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.