Brezilya’daki polis cinayeti infial yarattı! Siyahi adamı gaz bombasıyla birlikte bagaja kapattılar

Brezilya’da 38 yaşındaki Genivaldo de Jesus Santos, Umbauba kenti sokaklarında polis tarafından durduruldu. Olay sırasında çekilen görüntü imgelerinde, iki polis memurunun Santos’un başını içinden dumanlar yükselen bagaja zorla soktukları görülebiliyor. Olayın akabinde hayatını kaybeden Santos’un otopsi raporu da adamın boğularak öldüğünü ortaya koydu. Polis şiddetine maruz kalan siyahi adamın vefatı, ülkede infial yarattı.

‘GÖMLEĞİNİ ÇIKARMASINI İSTEDİLER’

BBC’nin aktardığına nazaran; Brezilya federal polisi olayla ilgili disiplin soruşturması başlattı. Olayın nasıl geliştiğine dair farklı açıklamalar yapıldı. Polisin yaptığı açıklamada, Santos’un polise direnç gösterdiği için durdurulup gözaltına alındığı, “saldırgan tavrı nedeniyle kendisini etkisiz kılmak için kimi teknikler kullanıldığını” savunuldu.

Fakat Santos’un olay yerinde bulunan yeğeni Wallison de Jesus, lokal medyaya yaptığı açıklamada, amcasının motorsiklet kullanırken polis tarafından durdurulduğunu ve polisin kendisinden gömleğini çıkarmasını istediğini söyledi.

‘ŞİZOFRENİYDİ, POLİSLERİ UYARMAYA ÇALIŞTIM’

Amcasının şizofreni tedavisi için reçeteli ilaç aldığını söyleyen yeğeni, polisin ilaçları bulması üzerine Santos’un paniğe kapıldığını belirtti.

Polisi amcasının sıhhat durumu hakkında uyarmaya çalıştığını söyleyen Wallison de Jesus, polisin uyarıyı dikkate almadığını ve bunun üzerine “işkencenin başladığını” argüman etti. Polis memurlarının Genivaldo de Jesus Santos’u zorla yere yatırdığını, akabinde da polis arabasının bagajına ittiklerini belirtti.

‘ADAMI ÖLDÜRECEKLER!’

İnternette viral olan görüntü manzaralarında de Santos’un bedeninin polis arabasının bagajında olduğu, bacaklarının dışarıda kaldığı görülüyor. Santos bir yandan tekmeler savurup bağırırken, iki polis memurunun otomobilin bagaj kapağını kapamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Bunlar yaşanırken de bagajın içine bir gaz bombasının atılmış olduğu görülüyor.

Santos’un bacakları hareketsiz hale gelirken olay yerinden geçen birinin “Adamı öldürecekler” dediği duyuluyor.

Wallison de Jesus, amcasının şuurunu yitirdiğinin anlaşılması üzerine polis memurlarının kendisini hastaneye götürdüklerini söylüyor. Polisin yaptığı açıklamaya nazaran, Santos kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi.

‘IRKÇI BİR SALDIRI’

İsimli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi sonucunda Santos’un boğulma sonucu öldüğü, lakin boğulmasına neyin yol açtığının tespit edilemediği belirtildi. Santos’un eşi Maria Fabiana dos Santos olayı bir cinayet olarak nitelendirdi ve kocasının hayatının hiçbir periyodunda şiddete başvurmadığını savundu.

Olay Brezilya’da büyük infial yaratırken birçok kişi polisin tavrını “ırkçı bir saldırı” olarak kınadı.

Siyah aktivist ve siyasetçi Renata Souza attığı bir tweette, “Devletin elinde bir siyah daha infaz edildi. Bu kabul edilemez” yorumunda bulundu.

Umbauba’da Santos’un öldüğü yol üzerinde yapılan protesto şovlarında lastikler ateşe verildi.

YALNIZCA BU HAFTA BREZİLYA’DAKİ İKİNCİ POLİS ŞİDDETİ HADİSESİ

Bu hafta Rio de Janeiro’daki bir gecekondu mahallesine düzenlenen polis baskınında 20’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Polis çok güç kullanmakla suçlanmış, kimi insan hakları avukatları, öldürülenlerin gördüğü muamelenin azaba tekabül ettiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.