Bosna Hersek’te ‘dayatma seçim yasası’ protestosu

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da, Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in, “dayatma” ile seçim yasasında değişiklik yapacağı tezi üzerine şov düzenlendi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt’in “Bonn yetkilerini” kullanarak, uzun vakittir tartışmalara sebep olan seçim yasasını, dayatma yoluyla değiştireceğine yönelik haberler üzerine başşehir Saraybosna’daki Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) önünde binlerce kişi toplandı.

Gösteride, “OHR’nin rolü Bosna’yı yok etmeye değil, inşa etmeye ve muhafazaya yardımcı olmaktır” yazılı pankartlar açıldı.

Boşnak siyasilerden tepki

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic de toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Schmidt’in müdahalesine ait milletlerarası kurumlarla bağlantıda olduğunu belirterek, yapılması planlanan değişimin insan hakları ihlali olacağını söyledi.

Başkent Saraybosna’da basın toplantısı düzenleyen Demokratik Hareket Partisi (SDA) Genel Lideri Bakir İzetbegoviç ise siyasalların uzun müddettir uzlaşamadığı seçim yasasını değiştirmenin Schmidt’in misyonu olmadığını vurgulayarak, “Schmidt ile telefonda görüştüm ve kendisini uyardım. Kendisinin misyonu Bosna Hersek’teki savaşı (1992-1995) sonlandıran Dayton Barış Antlaşması unsurlarını korumak, yasa dayatmak değil.” dedi.

Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin (OHR) siyasi partilerle görüşmeden karar almaması gerektiğinin altını çizen İzetbegoviç, yeni seçim yasasını Bosna Hersek’te yeni bölünmelere neden olacağını kaydetti.

Schmidt’in yarın açıklama yapması bekleniyor

Ülke basınında, Schmidt’in 2 Ekim’de yapılacak seçim öncesi Bosna Hersek’te gerçekleşemeyen seçim yasası ıslahatını kendi üzerine aldığı ve sahip olduğu “Bonn yetkileri” sayesinde de kelam konusu maddeyi “dayatacağı” argüman edildi.

Yeni seçim yasasının içeriğine ait net bir bilgi paylaşılmazken, Schmidt ve OHR hususa ait resmi bir açıklama yapmadı.

Yerel medyada ayrıyeten, Bosna Hersek’te yeni bir krizin oluşmasına neden olan seçim maddesine ait resmi açıklamanın yarın Schmidt tarafından yapılacağı belirtiliyor.

Bosna Hersek’te seçim yasası ıslahatı talebi

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması gereği ülkede Boşnak, Hırvat ve Sırp üç kurucu halk bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığının biri Boşnak başkası Hırvat halkından olmak üzere iki üyesi, ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’ndaki vatandaşlar tarafından, üçüncü üye ise Sırp Cumhuriyeti entitesinde yaşayan vatandaşlar tarafından seçiliyor.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Hırvat Üyesi Zeljko Komsic’e karşı kaybeden Hırvat Demokrat Birliği Bosna Hersek (HDZ BIH) önderi Dragan Covic, Komsic’in Bosna Hersek Federasyonu’ndaki Boşnakların oylarıyla seçildiğini sav ederek ülkede yeni bir seçim yasası ıslahatı talebinde bulunmuştu.

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da, Avrupa Birliği (AB) delegasyonu eşliğinde başlatılan seçim yasası ıslahatı müzakereleri, Boşnak ve Hırvat partileri ortasında uzlaşı sağlanamadığı için sonuç alınamadan sona ermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.