Bıçaklı metro saldırganı hakkında tahliye kararı

İstanbul’da metroda tartıştığı bayana bıçak çekerek, hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle 18 yıla kadar mahpus cezası istenen ve yaklaşık 7 aydır tutuklu bulunan Emrah Yılmaz’ın tahliyesine karar verildi.

İstanbul’da Kadıköy-Tavşantepe seferini gerçekleştiren metroda, 24 Kasım 2021 tarihinde tartıştığı bayan ve annesine bıçak çekerek, hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle 5 cürümden toplamda 18 yıl 3 aya kadar mahpus cezası istenen tutuklu sanık Emrah Yılmaz’ın yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Emrah Yılmaz, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, taraf avukatları da hazır bulundu. Sanık Emrah Yılmaz’ın cezai ehliyetinin tam olduğuna dair İsimli Tıp Kurumu’ndan alınan raporun mahkemeye ulaştığı belirtildi.

“TUTUKLUYUM, BU ADİL BİR DURUM DEĞİL”

Savunma yapan sanık Emrah Yılmaz hakarette bulunmadığını öne sürerek, “Olayla hiç alakası olmayan müşteki olaya dahil olmuş, toplumu galeyana getirmiş, insanları benim üzerime saldırtmıştır. Ben bu insanlardan darbe aldım. Ayrıyeten müşteki de bana tekme atmıştır. Kamera kayıtlarına yansımadığı için ben hatalı duruma düştüm. Benim elimde o gün bıçak olmasaydı, tekme atsaydım, attığım tekmeyi de silah sayacaklardı. Fakat müştekinin fiziki müdahalesi hiçbir biçimde yargılamaya mevzu olmamıştır. Beni darp edenler ve görüntü kaydına alanlar dışarıda geziyor. Ben tutukluyum, bu adil bir durum değildir” dedi. Sanık Yılmaz, tahliyesini istedi.

Tüm kanıtların toplandığını ve tutuklama önleminin bir yararı olmadığını söyleyen sanık avukatı, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

“TÜM TOPLUMA YÖNELİK HATA İŞLEMİŞTİR”

Müştekilerin avukatı Birsen Baş Topaloğlu ise, sanığın cezai ehliyetinin tam olduğunu belirterek, “Sanığın savunmaları asılsızdır. Sanığın darpla ilgili bir raporu yoktur. Sanık hala kendisini hatalı görmemektedir. Cürüm geçmişinde misal hatalar olduğu da açıktır. Sanık cürüm işlemeye açık bir yapıya sahiptir. Yalnızca mağdurlara ve katılana yönelik bir kabahat işlememiştir. Tüm topluma yönelik bir hata işlemiştir. Sanık geçmişinde cezaevinden kaçmış birisidir” dedi.

Mahkeme, sanığın tutuklulukta geçirdiği müddet, kanıtların birçoklarının toplanmış olmasını münasebet göstererek, sanık Emrah Yılmaz’ın tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi. Öte yandan sanık hakkında yurt dışına çıkmamak ve haftanın 2 günü en yakın ilçe emniyet müdürlüğüne giderek imza atmak biçiminde isimli denetim kararları uygulanmasına karar verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, kuşkulu Emrah Yılmaz’ın müştekiler Senanur Damgacı ve Nilgün Mihdiye Damgacı’ya yönelik aksiyonlarından ötürü “silahla taammüden yaralamaya teşebbüs”, “silahla taammüden yaralama”, “hakaret”, “zincirleme biçimde silahla tehdit”, “halk ortasında endişe ve panik yaratmak hedefiyle silahla tehdit” cürümlerinden toplamda 6 yıl 7 aydan 18 yıl 3 aya kadar mahpus ile cezalandırılması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.