Bakan Soylu: Yordam bilmeyen Kılıçdaroğlu uzunluğundan büyük laf etmiş

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu “Elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Konseyi’nin elinde de yok, her bir seçmeni, birinci kere sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, meskenlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi üzere yüksek bir sayı yok, o denli bir sayı geldiğinde onu çabucak kamuoyuyla paylaşırız” sözlerini kullanmıştı.

“BELKİ ÖĞRENİR BU KUSURA TEKRAR DÜŞMEZSİNİZ”

Sosyal medyadan açıklama paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sn. Kılıçdaroğlu;
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya bilgi transferinin teknik ayrıntılarını basın açıklamasıyla anlatacak. Tahminen bu açıklamayı okursanız seçim kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu yanlışa tekrar düşmezsiniz”. sözlerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması;

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun,

“Bizim elimizdeki seçmen bilgileri, Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde yok.” tabirleri, bugün genel lider yardımcıları tarafından yalanlanamadığı için düzeltilmeye çalışıldı.
Bu. CHP açısından sevindirici bir gelişme olabilir, hepimiz insanız ve kusur yapabiliriz!
Bazen siyasette, konuşma şehveti ve güç zehirlenmesi ile bu tıp durumlar yaşanabilir.

Bundan vazgeçmek de bir fazilettir.

CHP Genel Lider Yardımcıları, bugün yaptığı açıklama ile CHP Genel Lideri’nin tabir ettiği kelamların gerçek olmadığını, yani kendilerinde YSK’dan daha fazla bilgi olmadığını net bir biçimde ortaya koymuş, ellerinde bulunan bilgilerin YSK’nın siyasi partiler ile paylaştığı seçmen kütüğü bilgisi tahlili olduğunu, tabir etmeye çalışmışlardır.
Aslında bu; “Bizim Genel Liderimiz yanlış bir cümle söyledi ve biz bunu tevil ediyoruz, düzeltiyoruz.” demektir.

“CHP GENEL LİDER YARDIMCISI KARDEŞİMİZE İKİ ÇİFT KELAMIM VAR”

Keşke bunu, kamuoyunda seçmen listeleri konusunda büyük bir argüman ile şaibe oluşturmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olsaydı ve davetimize karşılık verip, “özür” dileseydi. Halkımız bilgedir, inanıyoruz ki bu yanlısı mazur görür, özrünü kabul ederdi.
Bu vesileyle Genel Liderlerini düzeltme açıklaması yapan. CHP Genel Lider Yardımcısı kardeşimize iki çift kelamım var:

TÜRKİYE BİRİNCİ DEFA SEÇİME GİTMİYOR

Elbette Türkiye birinci kere seçime gitmiyor. YSK tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde seçmen kütükleri bir seçim periyodunda seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler ile 2 kere paylaşılır.

Siyasi partilere bu seçmen listesinin verilmesinin maksadı denetim etmeleri, varsa yanlışların düzeltilmesi ve seçim çalışmalarını yapabilmelerinin temini içindir.

Anlaşılıyor ki CHP, bu türlü bir çalışmayı birinci sefer yapıyor.

Elbetteki partiler seçmen kütükleri üzerinden tahlil, günümüzün tabiriyle bilgi madenciliği yapabilirler.

Belki Genel Lider Yardımcısı kardeşimiz eski uygulamayı bilmiyor olabilir: bugün siyasi partilerin genel merkezlerine verilen listeler biz gençlik kollarındayken. ilçe seçim konseyi tarafından seçime girmeye hak kazanan siyasi partilerin ilçe teşkilatlarına gönderilirdi. Yeniden her ilçe teşkilatı, birebir tarzla bu çalışmaları yapardı.

Bunun yanı sıra bütün seçimlerde seçmen listeleri askıya çıkar; muhtarlar, seçmenler ve siyasi partiler tarafından bu listeler denetim edilir, adres yanlışlıkları vb. maddi kusurlar varsa, düzeltilir.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU, UZUNLUĞUNDAN BÜYÜK LAF ETMİŞ”

Anlıyoruz ki Kemal Kılıçdaroğlu, uzunluğundan büyük laf etmiş, partisi de bugün yaptığı açıklamayla metot bilmeyen Kılıçdaroğlu’nu kurtarmak için uğraşmıştır.

Sayın Kılıçdaroğlu;

Nüfus ve Vatandaşlık İsleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya data transferinin teknik ayrıntılarını bir basın açıklamasıyla anlatacak.

Belki bu açıklamayı okursanız seçmen kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu yanılgıya tekrar düşmemiş olursunuz.

Hatırlayabildiğim kadarıyla bir vakitler İBB adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bu bilgiçliklerinden ötürü “Kağıttepe”de(!) kendine oy dahi kullanamamıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.