‘Amelie’nin yıldızı Audrey Justine Tautou, 46 yaşında!

Audrey Justine Tautou, Beaumont’ta doğdu ve Montluçon’da büyüdü. Babası Bernard Tautou bir diş cerrahı ve annesi Eveline bir öğretmendir. Tautou, erken yaşta oyunculuğa ilgi gösterdi ve oyunculuk derslerine Cours Florent’te başladı. Orada İngilizce ve İtalyanca öğrendi.

Tautou, Fransa’yı ABD yerine mesleğine odaklamayı planladığı üssü olarak gördüğünü söylüyor. The Straits Times’dan Stevie Wong’a verdiği röportajda şunları söyledi:

“Günün sonunda bir Fransız aktrisim. Bir daha asla İngilizce sinema çekmeyeceğimi söylemiyorum fakat meskenim, topluluğum, mesleğim Fransa. Los Angeles’a asla taşınmam.”

Audrey Justine Tautou, 2000 yılında Fransa’da “Prix Suzanne Bianchetti” (Gelecek Vadeden Genç Sinema Oyuncusu) mükafatına layık görüldü. 2001 imali Amelie isimli sinemada Amélie Poulain karakterini canlandırıp bu rolle dünya çapında tanınmıştır. Dan Brown tarafından yazılan ve 2006 yılında sinemaya aktarılan Da Vinci Şifresi’nde Sophie Neveu karakterini canlandırmıştır. Oyuncu 2011 yılında Beautiful Lies sinemasından sonra sinemayı bırakacağını açıklamış, lakin kısa bir ortadan sonra beyazperdeye geri dönmüştür. Tautou, 2019 yılında bir kız çocuğu evlat edinmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.