Alman basınından Türkiye’ye övgü: Bizden daha yeterli bir yol izliyorlar

Türkiye’de üretilen ve birçok ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, Avrupa’nın gündeminden düşmüyor.

Almanya basınından “focus.de” isimli internet haber sitesi, TB2’nin, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin dahil, tüm dünyadaki müşterilere ilham verdiğini” yazdı.

“Türkiye’de işler değişik”

Türkiye’nin askeri eserlerde nasıl kendi kendine kâfi hale geldiği tahlil edilerek, “Almanya’da, Ukrayna savaşında silahlar kelam konusu olduğunda, beşerler ekseriyetle orada olmayanlardan bahsediyor. Türkiye’de ise işler değişik” denildi.

TB2’nin, savaş alanında büyük tesirlere sahip, buna karşın nispeten ucuz fiyatlı olduğu anlatıldı.

“Almanya’dan daha yeterli: Kendi kendine yeterlilik”

Ukrayna savaşının, Türkiye’nin, en güzeller ortasında yer alan bir silah sistemi geliştirdiğini açıkça ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, “Türkiye’nin izlediği yol, Almanyanınkinden yalnızca farklı değil, birebir vakitte daha düzgün, kendi kendine yeterlilik” denildi.

Savunma sanayiindeki atılımların 1970’li yıllarda ABD’nin uyguladığı silah ambargosu sonrası başladığı anımsatılarak, Türkiye’nin, kendisine gerekli silahları sağlayabilmek ve büyük oyunculara daha az bağımlı hale gelmek istediğinin altı çizildi.

TB2 için sıraya giren ülkeler

Haberde, “Fas, Tunus, Libya, Nijer, Etiyopya, Polonya, Türkmenistan ve Ukrayna Bayraktar’ın müşterisi. Nijerya, Umman, Pakistan, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Büyük Britanya ilgi gösteriyor ya da insansız hava aracının satın alınması için pazarlık yapıyor” notu paylaşıldı.

Hedef yüzde 100 kendi kendine yeterlilik

SİHA yatırımlarından da kelam edilerek, “Sadece bir yılda 1,6 milyar dolarlık drone yatırımı yaptılar. Yüzde 70 kendi kendine yeterlilik oranına ulaştılar. Amaç yüzde 100. Bayraktar’a ek olarak uçak gemisi, çeşitli zırhlı araçlar, tanklar, taşınabilir roketatarlar, helikopterler ve uydu sistemi geliştiriyorlar” tabirleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.