ABD'den Tayvan’a 95 milyon dolarlık hava savunma sistemi desteği

ABD’den Tayvan’a 95 milyon dolarlık hava savunma sistemi desteği

ABD ile Tayvan arasında 95 milyon dolarlık silah anlaşması yapıldı. Anlaşma, ABD Devlet Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasından bu yana yapılan 3. silah anlaşması olarak kayda geçti.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın (DSCA) dün yaptığı açıklamada, anlaşmanın Patriot hava savunma sistemlerinin teknik ve ekipman desteğine yönelik olduğu belirtildi. Anlaşmanın detaylarında, “Bölgesel, politik ve askeri dengenin sağlanmasına katkıda bulunacak ve füzelerin hava operasyonlarına hazır hale gelmesi garanti altına alınacak” dendi.

Yapılan satışın onaylanmasının hemen ardından Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Tayvan İlişkiler Yasasına bağlı kalarak Tayvan’ın savunmasına katkıda bulunmasının gurur verici olduğu vurgulandı. Açıklamanın devamında, “Savunma silahları satışı ABD’nin Tayvan’ın savunma güvenliğine verdiği önemi göstermektedir” notu düşüldü ve son anlaşmanın ABD ile olan ilişkilerin gücü açısından önem arz ettiği bildirildi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan  açıklamada, ABD’nin Tayvan’ın savunma yeteneklerine olan yüksek saygısını tam olarak gösterdiği ifade edildi.

Tayvan, Şubat ayında ABD ile Patriot hava savunma sistemlerini kapsayan 100 milyon dolarlık başka bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşma ile birlikte Tayvan, Uluslararası Mühendislik Servis Programı (IESP) ve Saha Gözetleme Programı’na (FSP) dahil edilmişti.

Tayvan’da yılın en yüksek vaka sayısı

 

Tayvan Merkez Bankası faiz artırdı

 

Tayvan lideri, maaşını Ukrayna’ya bağışlayacak

 

Ukrayna krizi, Tayvan’ı alarma geçirdi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.