ABD’de istihdam temmuzda beklentileri aştı, işsizlik düşüş gösterdi

ABD Çalışma Bakanlığı, temmuz ayına ait istihdam raporunu açıkladı.

Buna nazaran, ülkede tarım harici dallarda istihdam temmuzda 528 bin kişi arttı.

Piyasa beklentilerini ikiye katlayan tarım dışı istihdam verisinin, bu devirde 250 bin kişi artması öngörülüyordu.

Temmuz ayında istihdam artışının en yüksek olduğu dallar, cümbüş ve konaklama, profesyonel ve iş hizmetleri ile sıhhat hizmetleri oldu.

Tarım dışı istihdam sayılarına ait mayıs ve haziran ayı datalarında ise revizyona gidildi. Buna nazaran, mayısta tarım dışı istihdamdaki artış 384 binden 386 bine çıkarılırken, haziran ayı verisindeki artış 372 binden 398 bine yükseltildi.

İŞSİZLİK ORANI SALGIN ÖNCESİ DÜZEYİNE DÖNDÜ

ABD’de işsizlik oranı ise temmuzda 0.1 puan azalarak yüzde 3.5’e geriledi.

Bu periyotta beklentilerin tersine düşüş gösteren işsizlik oranının haziranda olduğu üzere yüzde 3.6 düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Böylece, hem tarım dışı istihdam hem de işsizlik oranı, Şubat 2020’deki salgın öncesi düzeylerine döndü.

Ülkedeki işsiz sayısı, temmuzda 242 bin kişi azalarak 5 milyon 670 bin kişi oldu. İş gücüne iştirak oranı ise bu periyotta 0.1 puan azalışla yüzde 62.1 olarak kaydedildi.

Haftalık ortalama çalışma saati bu devirde 34.6 olurken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kar yüzde 0.5 artarak 32.27 dolara çıktı.

ABD’de işsizlik oranı yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının tesiriyle Nisan 2020’de yüzde 4.4’ten yüzde 14.8’e çıkarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Analistler, istihdam datalarının iktisadın resesyonda olmadığına dair en güçlü ispatı sağladığını belirtti.

ABD iktisadı, yılın birinci çeyreğinde gösterdiği yüzde 1,6’lık küçülmenin akabinde ikinci çeyrekte de yüzde 0.9 daralmıştı. Ülke iktisadı, iki çeyrek arka arda daralma göstererek teknik olarak resesyona girmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.