ABD’de ikinci tur için sadece 2 gün oy kullanılabilecek: Sosyal medyada tepki yağdı

14 Mayıs’taki seçimde adayların yüzde 50+1 oy oranına ulaşamaması sonucu Cumhurbaşkanı seçimleri 2. tura kaldı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için, ABD’de oy kullanılacak tarihleri belirledi.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, 20-21 Mayıs tarihlerinde seçmenler oy kullanabilecek.

Açıklamada, “Kıymetli vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci turu ABD’de sadece 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşecektir. Yurtdışı seçmen kaydı bulunan vatandaşlarımız, Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız ile South Jersey ve Long Island’da kurulan sandıklarda yerel saatle 08:00-22:00 arasında de oy kullanabileceklerdir” denildi.

YSK TAKVİMİ FARKLI

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimine göre, ikinci tur için yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 20 Mayıs’ta başlayıp 24 Mayıs’ta sona erecek.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabında, açıklamanın yer verildiği paylaşıma çok sayıda eleştiri ve tepki geldi.

YSK ve Büyükelçiliğin duyurduğu tarihlerin farklı olduğuna dikkat çeken yurttaşlar tepkilerini şu şekilde dile getirdi:

” • Neden 4 gün yerine 2 güne indirildi? YSK’da farklı tarihler görüyorum, hangisini dikkate almalıyız?

• Oy vermek için tarih aralığını neden daralttınız? ABD’nin ne kadar büyük olduğunu biliyorsunuz, insanlar saatlerce araba kullanacak, bazıları uçakla gidecek oy vermeye, ne hakla süreyi kısaltabilirsiniz?

• Anayasal hakkımızı kullanmamızı zorlaştırarak suç işliyorsunuz.

• Oy vermek icin pek çok eyaletten 7-8 saat arabayla yol gidiliyor, gidilen yerde konaklama gerekiyor. Bir öncekinde 10 gun olmasına rağmen sıralar da cok uzundu. Bu eziyetin sebebi nedir?”

Anadolu Ajansı’nın açılan sandıkların yüzde 99.34’üne dayandırdığı verilere göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda ABD’de 51 bin 597 oy kullanılmış, oylardan 51 bin 362’si geçerli sayılmıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 80.38, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 16.21, Sinan Oğan yüzde 2.02 ve Muharrem İnce yüzde 1.39 oranında oy almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir