200 lira dolandırdı; 20 katı geri ödedi

Göztepe’de geçtiğimiz yıl aralık ayında, arabasıyla hastaneye giden öğretim vazifelisi M.A., park edeceği sırada bir öbür arabaya çarptı. Uçağını kaçırmamak için ivedi eden M.A., hasar verdiği aracın ön camına, irtibat bilgileriyle birlikte ‘Zararınızı karşılamak istiyorum, beni arayın’ yazılı not bıraktı. 

“SİZİN ÜZERE BEŞERLER KALDI MI BU ÜLKEDE”

Tesadüfen notu gören Selami K., bağlantı numarasına ileti göndererek, kendisini hasar gören arabanın sahibi olarak tanıttı. Selami K. ziyanının 200 TL olduğunu, giderilmesini istediğini yazdı. M.A. da arabasının ruhsat fotoğrafını göndermesini istedi. O sırada uçağa yetişmek için ivedi eden M.A., gönderilen ruhsat fotoğrafını dikkatli inceleyemedi. Arabanın sahibi olduğunu düşünerek 200 TL gönderdi. Selami K., parayı aldıktan sonra M.A.’ya “Teşekkür ederim beyefendi, sizin üzere beşerler kaldı mı bu ülkede” biçiminde ileti gönderdi. 

“İHTİYACIM VARDI, PİŞMANIM”

Daha sonra fotoğrafı inceleyen M.A., ruhsatın farklı bir arabaya ilişkin olduğunu fark etti. Selami K.’den gönderdiği parayı geri isteyen M.A., telefonunun engellendiğini fark etti. Avukatı Bilal Furkan Şimşek’in hazırladığı dilekçeyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında emniyette tabiri alınan Selami K., suçlamayı kabul ederek “O devir paraya gereksinimim olduğu için bu türlü bir şey yaptım, pişmanım. M.A. kabul ederse bana gönderdiği 200 TL’yi kendisine gönderebilirim, uzlaşmak istiyorum” dedi. 

4 BİN LİRA ÖDEYİNCE TARAFLAR UZLAŞTI

Savcılık, belgeyi uzlaştırma ofisine gönderdi. Selami K. 4 bin TL tazminat ödeyerek, M.A. ile uzlaştı. Belgeye takipsizlik kararı verildi. DHA’ya konuşan M.A.’nın avukatı Bilal Furkan Şimşek, müvekkilinin gönderdiği para için değil, yeterli niyetinin suistimal edilmesi nedeniyle şikayetçi olduğunu belirterek, Selami K.’nın dolandırdığı ölçünün 20 katını ödemesi karşılığında uzlaşma sağlandığını belirtti. Avukat Şimşek, müvekkilinin parayı gönderirken açıklama kısmına, aracın plakasını yazmasının ise soruşturma için kıymetli bir kanıt olduğunu da söz etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.